Advertisement

Avrupa Birliği zirvesinin öncesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) İspanya ve İtalya'ya borç krizinin kontrol altına alınması için Euro Bölgesi'nden yardım isteme çağrısı yaptı; ancak Roma bu çağrıyı reddetti ve Madrid de tek başına yardım istemek istemiyor.

Brüksel'de 2 gün sürecek olan AB Zirvesi'nde ortak banka birliği ve Euro Bölgesi'nde daha yakın entegrasyon konuları görüşülecek. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ülke bütçelerinin veto edilmesi hakkına sahip bir üst komisyon oluşturulmasını öneriyor. Ancak bu hafta bu toplantılardan bir karar çıkması beklenmiyor ve henüz İspanya'nın ne zaman kurtarmaya başvurma inadını bırakacağı belirsizliği de devam ediyor.

IMF Başeknomisti Olivier Blanchard, Il Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, İtalya ve İspanya zorlu ekonomik reformları uygulamayı sürdürürken, Euro Bölgesi'nin bu ülkelerin piyasalardan borçlanabilmesi için gereken tüm önlemleri almak üzere olduğunu savundu.

Blanchard, "Kısa vadede bu iki ülke için bir planın olması çok önemli" diyerek, bu planların yalnızca ülkeler içindeki düzenlemelerden ibaret değil, aynı zamanda fonlamayı sürdürme garantisi olarak da yer almasının gerektiğini belirtti. Blanchard, fonlamanın garanti edilebilmesinin ise şartlara bağlı olmasının gerektiğine dikkat çekerek, "O noktaya yaklaşıyoruz, ancak henüz ulaşmadık" dedi.

Öte yandan İtalya Başbakanı Mario Monti geçtiğimiz hafta piyasaları sakinleştirmek için Madrid hükümetinin kurtarma başvurusu yapmasının yeterli olacağını, Roma'nın böyle bir ihtiyacının olmadığını birçok kez tekrarladı.