Advertisement

Bakır, diğer metallerle birlikte, Çin'de sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımlarının Eylül ayında hızlandığını gösteren veriler sonrası yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.5 yükselerek ton başına 8,260 dolara çıktıktan sonra, Beijing saati ile 12:05'te 8,232 dolara geldi. Çinko, kurşun ve aluminyum yüzde 0.4 yükseldi.

Çin'de sanayi üretimi, Ağustos ayında yüzde 8.9 yükseldikten sonra, Eylül ayında yüzde 9.2'lik bir artış gösterdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin yüzde 9 artış göstermesi bekleniyordu. Çin'de ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7.4 büyüdü. Bu, Bloomberg'in anketine katılan 43 ekonomistin tahminlerinin medyanı ile aynı seviyedeydi. ABD'de konut başlangıçları Eylül ayında yüzde 15 artarak 872,000'e çıktı ve Temmuz 2008'den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Beijing'de Yongan Futures Co. analisti Zhu Shiwei, "GSYİH verisi ve ABD konut başlangıçları piyasalara destek verdi" dedi ve "Kilit faktör, Çin ekonomisinin ve altyapı inşaatlarının büyüme hızı. Bakırdaki yükseliş diğer piyasaları da yukarı itiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.1 artarak pound başına 3.7525 dolara çıktı. Ocak vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.9 yükselerek ton başına 59,180 yuana ulaştı.