Advertisement

Asya devi Çin'in Başbakanı Wen Jiabao'nun, ekonomide istikrar sağlanmaya başladığını söylemesi üzerine Çin hisseleri değerlenerek, Şanghay Bileşik Endeksi'ni 5 haftanın zirvesine taşıdı.

SAIC Motor Corp., verilerin ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 7.4 büyümeye işaret ederek beklenti dahilinde gelmesiv ve fabrika üretiminin Eylül'de hızlanması üzerine hisselerdeki yükselişe öncülük etti. Shanghai Hanbell Precise Machinery Co., China Securities Journal'ın Pekin hükümetinin jeotermal enerji kullanımına ilişkin yönetmelik çıkarabileceğini söylemesinin ardından yüzde 10 değer kazandı. Çin'in en büyük sigorta şirketi China Life Insurance Co., kârlarında düşüş tahmininde bulunması sonrasında son 7 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 2,128.26 puana yükseldi ve 10 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.3 artışla 2,330.94 puana çıktı; Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 1.3 kazanç sağladı. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.4 yukarıda kapandı.

Verilerin ekonomide istikrar sağlamaya başladığının ilk sinyallerini verdiğini belirten Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım genel müdürü Wang Zheng, ekonomideki ilerlemelerin kurumsal kazançlara yansıyıp yansımayacağının görüleceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi 26 Eylül'de 3 yılın en düşüğüne gerilemesinden bu yana teşvik önlemleriyle yüzde 6.1 yükseldi. Endeks bu yıl yüzde 3.1 aşağıda seyrediyor ve tahmini kazançların 10 katından fiyatlanıyor.