Advertisement

Alman Şansölye Angela Merkel, kararın alınmasından saatler sonra yaptığı açıklamada Avrupalı politika yapıcıların yıl sonuna kadar Euro Bölgesi bankalarını denetleyecek bir mekanizma kurup kuramayacaklarının "ucu açık bir soru" olduğunu belirtti.

Merkel, iki günlük Brüksel zirvesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Netleştirilmesi gereken bazı karışık sorular var ve Aralık ayında bunu tamamlayıp tamamlayamayacağımızı göreceğiz. Şimdilik siyasi irade var" dedi.

Bu yorumlar Almanya'nın, bölgedeki borç krizini daha da kötüleştiren bankalarla devlet arasındaki bağların koparılmasına yönelik Haziran ayında ortaya konulan planı engelleyebilecek "yavaş ilerleme" yaklaşımının altını bir kez daha çizmiş oldu. Merkel aynı zamanda İspanya'nın banka kurtarma kredilerini yeni sistemin çalışmaya başlamasından önce yapılmaları durumunda ülke bilançosundan çıkarılması fikrini de reddetti.

Avrupalı 27 lider, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 1 Ocak'tan itibaren bölge bankalarının ana denetmeni olması konusunda anlaşmaya vararak, 2013 yılında İspanya bankalarına direkt yardım ihtimalini de arttırmış oldu. 6,000 Euro Bölgesi bankasının hepsini içine alabilecek olan sistem, 1 Ocak 2014 yılından itibaren devreye girecek.

Bankacılık birliği konusu, bugüne kadar krizle ilgili yapılmış 20. zirvedeki görüşmeleri domine ederken, Merkel ve Hollande tarafından dün geliştirilen formülü de tutturmuş oldu. Liderler, Yunanistan'ı bir önceki yardımdan önce bütçe kesintisine yönelik eforlarından dolayı tebrik etti. İspanya'nın ne zaman ve nasıl daha fazla yardım elde edebileceğine yönelik sorular ise cevapsız kaldı.