Advertisement

ABD ikinci el konut satışları Eylül ayında düşük arzın fiyatları yukarı doğru çıkarmasıyla son iki yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldı. National Association of Realtors tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci el konut alımları yüzde 1.7'lik düşüşle yıllık 4.75 milyonluk orana gerilerken, Bloomberg tarafından yapılan anketteki görüşlere de paralel kaldı.

Bir yıl öncesine oranla fiyatlar, düşen stokların da etkisiyle 2005 yılından bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirdi. Muhtemel konut alıcıları rekor derecede düşük mortgage oranları ve düşük fiyatlardan yararlanırken, sektörün bir kaç yıldır süren düşüşünü toparladığına yönelik işaretlere katkıda bulundu. İstihdamdaki artış, daha kolay kredi imkanları ve hacizlerde yaşanan düşüş toparlanmayı hızlandırmak için püf noktalar olarak görülürken, konut sektörünün ekonomik büyümeye daha büyük katkıda bulunmasını sağladı.

Societe Generale kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, "Açık olarak görülüyor ki konut sektörü bir dönüş gerçekleştirdi. Talep toparlanıyor. Bu pozitif dinamiğin ortaya çıkması ve devam etmesi zorunlu, biz de şu an bunu görüyoruz" dedi. Jones, düşüşün 4.69 milyona olacağı tahmininde bulunmuştu.

Bloomberg tarafından görüşleri alınan 78 ekonomistin tahmin medyanı 4.75 milyona bir düşüşe işaret etti. Tahminler, 4.53 milyon ile 4.9 milyon arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki ayın oranı 4.83 milyondan 4.82 milyona revize edilmişti. İkinci el konutların medyan fiyatı Eylül 2011'e göre yüzde 11.3 183,900 dolar oldu.