Advertisement

ABD hisseleri, Microsoft Inc. ve General Electric Co.'nun tahminlerin altında satış açıklaması ve Avrupalı liderlerin bankacılık düzenlemesi çizelgesi konusunda anlaşmaya varmasıyla Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son bir aydaki en büyük haftalık çıkışını azaltmış oldu.

Microsoft Corp. analistlerin beklentilerinin altında kazanç verisi açıklamasıyla yüzde 1.8 geriledi. General Electric Co., 3. çeyrek gelirlerinin tahminlerin altında kalmasıyla beraber yüzde 3 değer kaybetti. McDonald's Corp., ABD şubelerinde satışların azalmasıyla yüzde 3.1 değer kaybetti. Advanced Micro Devices Inc., yüzde 15'lik istihdam kesintisine gideceğini açıklamasıyla yüzde 6.5 geriledi.

S&P 500 New York saatiyle 10:10'da yüzde 0.5'lik gerilemenin ardından 1,449.71 puan oldu. Gösterge endeksi, ekonomik verilerin beklentilerin üstünde gelmesiyle bu hafta şu ana kadar yüzde 1.5'lik bir çıkış gerçekleştirerek bir ayın en büyük çıkışını kaydetti. Dow Jones ise 96.23 puan, yüzde 0.7, düşerek 13,452.71 puan oldu. S&P 500'de listelenen şirketlerin bu raporun yazıldığı sırada el değiştirme oranı 30 günlük ortalamanın yüzde 57 üzerinde gerçekleşti.

Capital Spreads piyasa analiz lideri Angus Campbell, "Şirket kazançları biraz da olsa geri döndü, fakat genel büyüme ortamına baktığımızda bu beklenen bir şey" diyerek, bu haftanın çok güçlü geçtiğini ve piyasanın daha da yukarıya çıkması için destek sağladığını ifade etti.