Advertisement

Euro, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ülkesinin bir yardım istemek için baskı altında olmadığını söyleyerek borç krizinin daha da uzayacağı endişelerini arttırması sonrası dolar karşısındaki düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Euro, yen karşısında ise Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'de gerçekleştirdiği zirvenin İspanya'nın borç krizine net bir çözüm bulmak konusunda yetersiz olacağı söylentileri üzerine son 7 günün ilk düşüşünü yaşadı. Pound, Birleşik Krallık bütçe açığının daralmasıyla euro karşısında değer kazandı. Kanada doları, Eylül tüketici fiyat verilerinin beklentileri karşılayamamasının ardından ABD doları karşısında son 6 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Societe Generale SA Döviz satış yöneticisi Carl Forcheski, "Şu ana kadar Avrupa'dan İspanya konusunda biraz daha uzlaşıcı sinyaller alıyoruz, fakat endişeler hala devam ediyor. Ekim endişeleri hala duruyor" dedi.

Euro, New York saatiyle 09:15'te dolar karşısında yüzde 0.1 gerileyerek 1.3059 dolara indi. Yen karşısında da yüzde 0.1 değer kaybeden euro, 103.52 yen oldu. Yen ise dolar karşısında çok değişmeyerek 79.28 yende kaldı.