Advertisement

ABD hazine tahvilleri, Avrupalı liderlerin İspanya'ya yardım konusunda Brüksel zirvesinin ardından net bir sonuç üretememesi ve Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin uzayacağı endişesi ile artarak, 10 yıllık tahvil faizlerinde son 6 haftanın en büyük düşüşünü yarattı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un "ülkesinin üzerinde Avrupalı liderlerden kurtarma konusunda baskı hissetmediğini söylemesi ve Angela Merkel'in banka denetleyicisinin 2012 yılı sonunda kurulup kurulamayacağını sorgulaması üzerine, son bir ayın en yüksek seviyesinden düşüşe geçti. Gösterge tahvil faizleri, ABD'de ikinci el konut satışlarının düştüğünü gösteren verilerin 5 gün ardından ilk kez düştü, hisseler ise Haziran ayından bu yana en büyük kaybı yaşadı.

Societe Generale SA traderıSean Murphy, "Bu, hafta boyunca piyasada gördüğümüz baskının açığa çıkması" diyerek, "Avrupa Birliği'nden gelen bazı haberler çok ilham verici görünmüyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg Bond Trader verilerine göre, 10 yıllık ABD tahvil faizi 7 baz puan, yüzde 0.07, düşerek New York saatiyle 17:00'da yüzde 1.76'ya geriledi.