Advertisement

Son zamanlarda büyük baskı altında olan ve Jim Rogers ve Nouriel Roubini gibi ünlü yatırımcı ve ekonomistler tarafından kararları tartışılan Fed Başkanı Ben S. Bernanke için bazı analistler 2014 yılının yonu olduğunu iddia ediyor.

MarketWatch'dan Greg Robb imzalı habere göre, bazı analistler önümüzdeki seçimde her ne olursa olsun Bernanke'nin görevinde kalmayacağını ve 2014 yılında bitecek 2. başkanlık döneminden sonra tekrar aday olmayacağını öngörüyor.

University of Maryland Amerikan siyaseti profesörü Irwin Morris, Bernanke için iki senaryo olduğunu belirtti. Ekonominin daha da kötüye gitmesi halinde kim başkan olursa olsun, Beyaz Saray'ın değişiklik isteyeceğini ifade eden Irwin, işlerin iyi gitmesi halinde de Bernanke'nin "iyi bir karneyle ayrılabileceği"ni ifade etti.

Ayrıca, eski Dallas Fed Başkanı ve Bernanke'nin yakın takipçisi Bob McTeer, yaptığı bir açıklamada, "Bence Bernanke, Obama'ya yakın zamanda gideceğini söyleyecektir" ifadelerini kullandı.

Bernanke, Eylül ayında yaptığı bir basın toplantısında gelecekle ilgili planları konusunda bir soruya kaçamak cevap vererek, "İşime çok konsantre oluyorum ve şu anda size gelecekle ilgili kişisel planlarımla ilgili verecek bir kararım veya bilgim yok" dedi. Bernanke'nin 2. başkanlık önemi 31 Ocak 2014'te sona ererken, 8. yılını da tamamlamış oluyor.