Advertisement

Japonya Ekonomi Bakanı Seiji Maehara, hükümetinin güçlenen muhalefete karşı yarışacağı seçimler öncesi ekonomik büyümeyi desteklemek adına ülkesinin daha çok parasal genişleme ve politika çabalarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Maehara, Japon hükümetinin ekonomiye yaklaşık 200 milyar yen (2.5 milyar dolar) enjekte etmeyi planladığını belirterek, daha fazla detaya girmekten kaçındı. Bu bütçe yılı boyunca yapılan harcamalar, parlamentonun onayını gerektiren 910 milyar yenlik teşvik programı, 400 milyar yenlik deprem onarım programı ve ekstra 347.8 milyar dolar.

"Dünyanın her tarafında mali genişleme hareketleri var, fakat bunun parasal yönünden Japonya zayıf kalıyor" ifadelerini kullanarak, genişleme kesin bir çözüm değil, fakat "bu ve gerekli yasalar olmazsa Japonya'nın kredi derecesi düşebilir" dedi.

Yende yaşanan artış ve okyanus ötesinde gelişen talep zayıflaması Japon ihracatçıları olumsuz etkilerken, 12 Ekim'de Japon hükümeti, ekonominin durumunu üst üste 3. ay aşağı yönlü öngördü. Geçtiğimiz hafta teşvik kabinesine Kasım ayı itibariyle bazı ekonomik önlemler üretmelerini söyleyen Başbakan Yoshihiko Noda, genel seçim yaklaşırken, harcamalar için kurulacak bir fon hakkında iki büyük muhalefet partisi ile anlaşma sağlayamamış durumda. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2012 Pazar, 18:24 Misafir yen kredisi çektim, 4 yıldır ödüyorum. şu an aldığım evi satsam borcum yine de bitmiyor. buna sebep olanları allah'a havale ediyorum
21 Ekim 2012 Pazar, 15:18 Misafir aman ne genişleme zaten 40 milyar dolar heray amerika para pompalıyor.sizde bunu parasal genişleme diye abarta abarta haber yapıyorsunuz.