Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Klaas Knot, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bütçeleri üzerinde otoriteye sahip bir komisyonerin atanması önerisine destek çıktı.

Bir televizyon kanalına verdiği röportajda Knot, "Bir parasal birlik içindeki ulusal bütçeler yalnızca kendi ekonomilerine değil, diğer ekonomilere de dokunuyorlar" diyerek, "O yüzden, bütçe bölgelerini kontrol etmek için daha çok koordinasyon kurmak parasal birliğin rasyonel bir sonucudur" ifadelerini kullandı. Klaas Knot, Schaeuble'nin önerisi hakkında sorulan bir soruya ise "Euro krizinin de gösterdiği gibi daha fazla yetki önemli" cevabını verdi.

Avrupalı liderlerin 18-19 Ekim'de Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantıda Finlandiya ve Hollanda, Almanya'ya destek verdiklerini açıkladılar. Böylece liderlerin 13-14 Aralık'ta buluşarak ülkeler için son tarih belirlemeye çalışacakları toplantı öncesi daha yüksek disiplinli ve merkezi kontrollü birleşik bir ekonomiye geçilmesi için atmosfer değiştirilmiş oldu.