Advertisement

Uluslararası piyasalar, Japonya'da ihracatın ekonomistlerin beklendiğinden daha hızlı düşmesi ve şirket karlarının tahminlerin altında kalmasından olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri, son bir ayın en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdikten sonra düşerken, Kore para birimi won değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, geçen haftaki yüzde 2.3'lük kazancının ardından bugün Tokyo saati ile 12:39'da yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin 19 Ekim'deki yüzde 1.7'lik düşüşü sonrası bugün yüzde 0.1 yükseldi. Won ve Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.1 geriledi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, geçen haftaki yüzde 1.4'lük düşüşünün ardından bugün, petrol ve altındaki yükselişlerin desteği ile toparlandı.

Japonya'da ihracat Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.3 düşerek, deprem felaketinden bu yana en hızlı gerilemesini kaydetti. Mitsubishi Corp., yıllık kar hedefini düşürmesinin ardından aracı kuruluşlara gelen satışlara öncülük etti. ABD'de General Electric Co.'nun mali sonuçları tahminlerin altında kaldı. Yarım açıklanacak olan Euro Bölgesi Tüketici Güveni endeksinin üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınlarında kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, "Şirket karları görünümü aşağı yönde revize ediliyor ve bu da piyasa bekleyişlerini etkiliyor" dedi ve "Karlar yavaşlıyor, ancak çökmüyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, yükselen bir hisse senedi karşılığı yaklaşık iki hisse değer kaybetti. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, Aralık ayından bu yana en hızlı haftalık çıkışını göstermesinin ardından bugün yüzde 0.3 gerilei. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 düşerken, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 kaybetti.