Advertisement

Japonya hisse senetleti, ülke ihracatının dört aydır düşüş göstermesi ve aralarında Mitsubishi Corp.'un da bulunduğu bazı şirketlerin kar tahminlerini düşürmesinin ardından satışlarla karşılaştı. Bu satışlar sonucu, gösterge endeks Nikkei 225 beş günlük yükselişini tersine çevirdi. Ancak düşüşler, Japonya Merkez Bankası'nın ilave teşviklere gideceği spekülasyonu ile sınırlı kaldı.

Mitsubishi yüzde 2 düştü ve emtia aracı kuruluşlarına gelen satışlara öncülük etti. Makina üreticisi Amada Co., kar tahminini düşürmesinin ardından yüzde 2.6 değer kaybetti. Japonya'nın satışlar açısından en büyük gemicilik şirketi Nippon Yusen K.K. yüzde 2.6 düştü. Jupiter Telecommunications Co., ülkenin kablo televizyon piyasasının yarısını kontrol etmek için Japan Cablenet Ltd.'yi satın alacağı yolundaki haberin etkisi ile yüzde 18 değer kazandı.

Nikkei 225 Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 1.5'lik kaybının önemli bölümünü geri aldı ve yüzde 0.2 düşüşle, Tokyo saati ile 13:10'da 8,982.98 puana indi. İşlem hacmi son 30 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 10 altında kaldı. Gösterge endeks geçen hafta bu yılın en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirmişti. Daha geniş tabanlı Topix Endeksi ise yüzde 0.3 düşerek 752.03 puana indi. Endekste yükselen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kaybetti.

Tokyo'da Toyota Asset Management Co. şef stratjisti Masaru Hamasaki, "Şirket karları için olumlu bir gelişme yok" dedi ve "Denizaşırı ekonomiler yavaşlıyor ve görünüm belirsiz. Bunun yanında, Japonya ve Çin arasında diplomatik sorunlar var" şeklinde görüş bildirdi.

Nikkei 225 Endeksi geçen hafta, ABD perakende satışlar, konut başlangıçları ve imalat sanayi verilerinin beklenenden iyi çıkması ve Çin ekonomisinin istikrar işaretleri göstermesinin ardından, yüzde 5.5 ile Aralık ayından bu yana en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdi. Endeksteki hisseler defter değerlerinin 1.1 katı seviyede işlem görüyor. Bu oran Standard & Poor’s 500'de (S&P 500) 2.2 katı ve Stoxx Europe 600'de 1.5 katı düzeyinde.