Advertisement

Japon yeni, Japonya'da ihracatın geçen yılki deprem felaketinden bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin merkez bankası üzerinde teşvikleri daha da artırma yönündeki baskıyı güçlendirmesi sonrası düşüşünü sekizincü güne taşıdı. yen böylelikle, Temmuz 2005'ten bu yana en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi, hisse sentlerindeki düşüşlerin küresel olarak dolara güvenli varlık talebini artırmasının ardından iki gündür yükseliyor. Euro, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın parlamenter Nikos Stavrogiannis'i partisi Yeni Demokrasi'den uzaklaştırmasının ardından, ülkenin kemer sıkma tedbirlerini uygulayacağına yönelik beklentilerin artması sonucu değer kazandı.

Tokyo'da IG Markets Securities Ltd. analisti Junichi Ishikawa, "Piyasa, Japonya Merkez Bankası'ndan ilave teşvikler geleceği beklentisine oynuyor ve bu da yeni düşürüyor" dedi ve "Piyasa riskten kaçışa yöneldi ve bu ise dolarda yukarı yönlü baskı getiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yen ABD doları karşısında, 79.63 yen ile 20 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından,Tokyo saati ile 14:24'te yüzde 0.3 düşerek 79.58 yen seviyesine indi. Japon para birimi euro karşısında da yüzde 0.6 düşerek 103.87 seviyesine geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.3054 dolara çıktı ve iki günlük kaybının bir kısmını geri aldı.