Advertisement

Petrol yatırımcısının düşük fiyatı cazip bulması ile petrol iki haftanın düşüğünden yükseliyor.  TransCanada Corp. ise ikinci ertelemenin ardından Keystone boru hattını bugün açmayı planladığını açıkladı.

Petrol vadelileri teknik destek seviyesine değdikten sonra yüzde 0.6 kadar tırmandı. Fiyatların yükselişinde ayrıca Beyaz Saray'ın İran'ın nükleer programı ile ilgili üst düzey yetkililerin bire bir görüşeceklerine dair New York Times haberini yalanlaması da etkili oldu. TransCanada, Alberta'dan ana Amerikan petrol deposu Cushing, Oklahoma'ya giden hattaki operasyonun yürütülmesine devam edileceğini açıkladı.

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki kasım vadeli ham petrolün varili 52 sent kadar yükselişle 90.57 dolara çıktı ve Singapur'da yerel saatle 14.26'da 90.47 dolardan alıcı buldu. Petrol cuma günü yüzde 2 kayıpla 8 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 90.05 dolara gerilemişti. Kontrat bugün son buluyor. Daha aktif olan aralık vadelileri ise 45 sent yükselişle 90.89 dolardan alıcı buldu.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki aralık vadeli brent petrolün varili 45 sent ya da yüzde 0.4 kadar artışla 110.59 dolara yükseldi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 19.71 dolar oldu.