Advertisement

Asya hisse senetleri, Japonya'da ihracatın düşmesi ve Treasury Wine Estates'in de aralarında bulunduğu bazı şirketlerin düşük kar tahmini açıklamasının ardından değer kaybetti. Bu harekt sonucu, gösterge endeks, son bir ayın en hızlı haftalık yükselişini göstermesinin ardından düştü.

Satışlarının yüzde 14'ünü çin'e yapan Japon inşaat makinaları üreticisi Komatsu Ltd., Tokyo'daki işlemlerde yüzde 2.4 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük şarap üreticisi Treasury Wine Estates Ltd., ilk yarı kar tahminini düşürmesinin ardından, Sydney'deki işlemlerde yüzde 7.3 geriledi. Avustralyalı Tahıl işleyicisi GrainCorp Ltd., Archer-Daniels-Midland Co.'nun alım teklifi sonrası yüzde 39 sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı ve yüzde 0.3 düşerek, Tokyo saati ile 15:57'de 123.32 seviyesine indi. Endekste, yükselen dört hisse karşılığı yaklaşık beş hisse değer kaybetti. Endeks geçen hafta, ABD perakende satışlar, konut başlangıçları ve imalat sanayi verilerinin beklenenden iyi çıkması ve Çin ekonomisinden istikrar işaretleri gelmesinin etkisi ile son bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, "Piyasalar halihazırda güçlü bir sıçrama gerçekleştirmiş durumda" dedi ve "Şirket karlarının görünümü aşağı yönde revize ediliyor ve bu piyasa beklentilerini etkiliyor. Bir düzeltme hareketi, yatırımcıların düşüşleri alım fırsatı olarak kullanacak olmasından dolayı, iyi ve muhtemelen kısa sürecek. Karlar yavaşlıyor, ancak çöküş yok" şeklinde görüş bildirdi.