Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Japonya'da ihracatın geçen yılki depremden bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından satış ağırlıklı seyrediyor. Asya hisse sentleri düşerken, ABD endeks vadli kontratları yukarı yönde hareket etti.

Nexans SA, tahminlerini düşürmesinin ardından yüzde 5.3 değer yitirdi. Dünyanın en büyük aydınlatma gereçleri üreticisi Royal Philips Electronics NV, üçüncü çeyrek akrının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 3.6 yükseldi. Actelion Ltd., pulmoner arteriyel hipertansiyon ilacı için ABD'li yetkili mercilere başvurmasının ardından yüzde 1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:10'da 273.35 puana indi. Endekste, yükselen bir hisse akrşılığı üç hisse değer kaybetti. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın sınrısız tahvil alım planı açıklaması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinin ardından, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 17 yukarıda seyrediyor.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yukarıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Japonya'da ihracat Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.3 düştü ve dış ticaret açığı 558.6 milyar yen (7 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ihracatın yüzde 9.9 düşmesi bekleniyordu. Bu düşüş, geçen yıl Mart ayında, tsunami felaketine ve nükleer reaktör kazasına yol açan 9 büyüklüğünmdeki depremden iki ay sonra, Mayıs 2011'den bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor.