Advertisement

Euro Bölgesi üyelerinin borç yüklerinin toplamı geçen yıl, hükümetlerin bütçe açıklarını kapamada ve mali krizi kontrol altına almaa zorluklarla karşılaşması ile birlikte, ortak para biriminin kullanılmaya başlamasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nden bugün yapılan açıklamaya göre, 17 ülkenin borcu, 2011 yılında gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 87.3'üne tırmandı. Bu oran önceki yıl yüzde 85.4 seviyesindeydi. Bu, 1999 yılında euroya geçişten bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Yunanistan GSYİH'nın yüzde 170.6'sı ile listenin birinci sırasını alırken, bu ülkeyi yüzde 120.7 ile İtalya ve yüzde 108.1 ile Portekiz takip etti. AB kriterlerine göre, borcun GSYİH'ya oranının yüzde 60 seviyesini geçmemesi gerekiyor.

Avrupa hükümetleri, ekonominin daralmanın derinleşmekte olduğu yolunda işaretler vermesi ile birlikte, açıklarını kapatabilmek ve yatırımcı güvenini sağlayabilmek için yollar arıyor. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras2ın hükümeti, kredi dilimlerinin verilmesi için şart koşulan 13.5 milyar euroluk (17.6 milyar dolar) kemer sıkma paketi konusunda Avrupa Birliği ve IMF yetkilileri ile müzakerelerde bulunuyor.

Avrupa Birliği'nin 14 üyesi, bugün açıklanan rapora göre, AB borç limitini aşmış durumda. Almanya'nın borç yükü GSYİH'sının yüzde 80.5'i seviyesinde gerçekleşti. Bu oran 2010 yılında yüzde 82.5 sevieysindeydi. Kurtarma isteyen yunanistan, irlanda ve Portekiz2in tümünde, borç yükü önceki seneye göre artış gösterdi. İspanya'nın borç yükü ise yüzde 61.5'ten yüzde 69.3'e tırmandı.