Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Japonya'da ihracattaki hızlı düşüşün, Çinli politika yapıcıların hisse senetlerini desteklemek için teşvik sağlayacakları yolundaki spekülasyon ile dengelenmesi ile birlikte sakin seyrediyor.

Kumho Petro Chemical Co., faaliyet karının yüzde 76 düştüğünü açıklamasının ardından son iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi ve materyal hisselerine gelen düşüşlere öncülük etti. Çinli aracı kurum GF Securities Co., ülke regülatörünün menkul kıymet aracılarının varlık yönetim birimlerini incelemeye almasının ardından düştü ve diğer aracı kuruluşlara gelen satışlara öncülük etti. Hindistan'ın en büyük yazılım hizmetleri ihracatçısı Tata Consultancy Services Ltd., karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından, Nisan ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, geçen haftaki yüzde 0.9'luk yükselişin ardından, yüzde 0.1 yükselerek, Hong Kong saati ile 16:44'te 1,006.80 puana geldi. Endeks erken saatlerde yüzde 0.5 kadar düşüş gösterdikten sonra bu kaybını geri aldı. Japonya'da ihracat Eylül ayında yüzde 10.3 geriledi ve geçen yılki depremden bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Çin'de hisse senetleri, gelecek ayki liderlik değişiminden önce hisse senedi piyasalarına destek sağlanacağı beklentisi ile sıçrama yaptı.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticilerinden Chu Moon Sung, "Bazı şirket karları ve ekonomik verilerin hayalkırıklığı yaratmasından dolayı volatil bir seyir görüyoruz. " dedi ve "Halen, hem ekonomi hem de Avrupa krizinde en kötü safhanın geçtiğini düşünüyoruz ve düzeltmein sürmesi halinde alım ilgisi daha da güçlenecek" şeklinde yorumda bulundu.