Advertisement

İspanya tahvilleri, Başbakan Mariano Rajoy'un bölgesel seçim zaferinin ona, Avrupa Merkez Bankası'nın ülke tahvili almak için şart koştuğu "yardım istemeyi" geciktirmesi için zaman kazandırdığı yolundaki endişelerle düşüşünü ikinci güne taşıdı.

ispanya tahvilleri ayrıca, nortgage kredilerinin Ağustos ayında ikinci ay üst üste düştüğünü gösteren veri ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Fransa öncülüğünde teklif edilen ortak Avrupa tahvilini reddetmesinden dolayı da düştü. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, bir yetkilinin Hazine'nin geçen hafta küçük yatırımcıya yaptığı rekor miktarlı satış sornası, bu yıl kısa vadeli borçlanma ihalelerini azaltacağını kaydetmesinin ardından değer kazandı.

Hollanda'nın Utrecht kentinde, Rabobank kıdemli piyasa analisti Elwin de Groot, "Piyasa, Rajoy'un zaferinin yardım çağrısını daha öne almada yetersiz kaldığının farkına vardı" dedi ve "Ayrıca bu sabah oldukça olumsuz bir mortgage verisi gördük. Bu da yardımcı değildi" şeklinde görüş bildirdi.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, 19 Ekim'de yüzde 5.26 ile 2 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, dört baz puan ya da 0.04 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 11:36'da yüzde 5.41'e çıktı. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvillerin fiyatı 0.265 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 2.65 euro düşerek 103.125'e indi. İki yıl vadeli tahvillerin faizi altı baz puan yükselerek yüzde 2.81'e çıktı.

Rajoy'ın Halkın Partisi kendi memleketi olan Galiçya bölgesinde, Sosyalistlerin oylarının yarı yarıya düşmesi ve yeni sol grubun dokuz sandalye kazanması ile birlikte, meclisteki çoğunluğunu daha da artırdı ve 75 sandalyenin 41'ini kazandı.