Advertisement

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeriyeye ait gazinoya girdi.

Birinci Meclis önündeki kutlama için toplanan kalabalık, Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek istedi. Barikatı aşmak isteyen kalabalığa polis, tazyikli su, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale etti.

Bu sırada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP'liler, askeriyeye ait gazinoya girdi. Müdahalenin ardından gazinodan çıkan Kılıçdaroğlu, parti genel merkezine gideceği belirtildi.

Cumhuriyet Bulvarı'nda kurulan polis barikatının kaldırılması üzerine de kutlamaya katılanlar, Anıtkabir'e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı.

Polisin müdahalesi sırasında, civardaki bazı dükkanların camları kırıldı. Tazyikli su nedeniyle düşerek yaralanan ve biber gazından etkilenen bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

(AA)

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ekim 2012 Salı, 14:37 Misafir ankara 19 mayıs ta törenler ankara halkının katılımı ile ve resmi geçitlerle taçlandı.izmir cumhuriyet meydanında, istanbul vatan caddesinde, azerbaycan dan , kktc ye kadar kardeş ülkelerde bizler gibi kutlandı. boğazdaki cumhuriyet gecesi, 60 bin kişi tarafından heyecanla izlendi. peki bu cumhuriyet bayramını dahi provakasyona dönüştürmek isteynler oralara niye gelmedi? ortalığı yakmak, yıkmak niyeti ile sokağa çıkmış insanlar mı vatanı ve atatürk ü çok seviyor? vatanını seven onun topraklarına, kentine, sokaklarına zarar vermez.chp yine cumhuriyetin yanında duracağına eşkiyanın yanında durdu
29 Ekim 2012 Pazartesi, 21:03 Misafir cumhuriyet buluşmasını düzenleyen tgb ve add pırıl pırıl kuruluşlar. vatanseverler onlar. pkk ya hoşgörülü davranan polisimizin tavrını şiddetle kınıyorum.ezan seslerini dahi borçlu olduğumuz büyük kurtarıcıya saygılarını sunmak isteyenlere biber gazı ve su sıkanlara yazıklar olsun. ama hiç kimse unutmasın ki "su akar yolunu bulur" ve "tarihi geriye sarmanız imkansızdır". engin us