Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Sandy Kasırgası'nın New York kıyılarına yaklaşması ve buna bağlı olarak, güvenlik nedeniyle, ABD'de tüm hisse senedi işlemlerinin durdurulmasının ardından değer kaybetti ve üç günlük yükselişini tersine çevirdi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de düştü.

Avrupa'nın gösterge endeksi Stoxx Europe 600'deki 19 sanayi grubu arasında en hızlı düşüşü sigorta şirketleri grubu gösterdi. BT Group Plc, konuya yakın bir kaynağın, telekomunikasyon şirketinin tüm yıl için satış tahminini düşürebileceğini kaydetmesinin aardından yüzde 1.4 değer kaybetti. İsviçre'nin en büyük bankası UBS AG, sermaye yoğun işlemlerde küçülmeye gideceği yolundaki plan dahilinde 10,000 kişiyi işten çıkaracağı haberinin ardından yüzde 4.7 prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 11:37'de 268.72 puana indi. Avrupa hisselerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının sınırsız ülke tahvili alımı konusunda anlaşmaya varması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasının desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 15 yükselmiş durumda. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 düşerken, MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.2 geri çekildi.

Londra'da Schroder Investment Management Ltd portföy yöneticisi Andy Lynch, "New York Borsası'nın kapatılması çok dramatik bir adım" dedi ve "Sandy Kasırgası'nın karaya ulaştığında ne kadar kötü olacağını bilmediğimizden dolayı kapatmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Fiyatlama konusunda dikkatli olunmalı. Zira likidite düşecek" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx 600 Endeksi geçen hafta, Avrupa ve ABD'deki şirketlerin hayalkıtıklığı yaratan mali sonuçlar açıklamasının etkisi ile yüzde 1.3 düştü. Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, endeksteki şirketlerin el değiştiren hisselerinin sayısı, son 30 günün ortalamasının yüzde 27 altındaydı.