Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in hükümeti, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Yunan tahvillerinin geri alımına yönelik planını düşünme konusunda istekli olduğunu kaydetti, ancak Yunanistan'ın kreditörlerinin kayıplarına ilave yapma konusundaki muhalefetini daha da güçlendirdi.

Merkel'in baş sözcüsü Steffen Seibert, kamu sektörü ortakları tarafından tutulan Yunanistan ülke borçlanma kağıtlarının yeniden yapılandırılmasının Almanya için sözkonusu olmadığını ve "Yunanistan'ın çıkarına" olmadığını kaydetti. Öte yandan, Seibert, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin dün, geri alımın "ciddi tartışmaya değer olduğunu" söylediğine dikkat çekti.

Bu yorumlar, Almanya hükümetinin borç geri alma konusundaki görüşünü değiştirdiğini işaret ediyor. Schaeuble, bu ayın başında yaptığı açıklamada, geri alım önerisi konusunda, "henüz yanıtlarını bulamadığım bir dizi soruları" olduğunu söylemişti. Frankfurter Allgemeine Zeitung'un 13 Ekim'de adını vermeyen kaynaklara dayandırdığı haberinde, hükümetin bu öneriyi reddettiği belitilmişti.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Alman Der Spiegel dergisinin bu haftaki sayısında, troyka olarak adlandırılan uluslararası kreditörlerin Yunanistan'a kamu sektörü kreditörlerine önemli miktarda zarar ettirecek bir borç yapılandırması önereceği yönünde çıkan haberinin ardından, telekonferans yoluyla 31 Ekim'de Yunanistan konusunu görüşecek.