Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin tarihinin en şiddetli kasırgalarından biri olarak görülen Sandy Kasırgası, finans dünyasını da olumsuz etkiledi. New York Borsası 27 yıl aadan sonra ilk kez kötü hava koşulları nedeniyle kapatıldı.

Saatte yaklaşık 150 km hızda seyreden Sandy Kasırgası ve deniz seviyesindeki yükselmenin Amerikan sermaye piyasalarını vurmasının etkisiyle hisse senedi işlemleri de tahvil piyasalarının ardından ikinci gününde de kapalı kaldı. Diğer borsalar ile görüşmelerin ardından NYSE tarafından açıklanan kapanma, 1888'den bu yana hava şartlarından ötürü ilk 2 gün üst üste kapatılmaya işaret ediyor.

Atlantik Okyanusu'nda görülen en büyük tropik fırtına olarak tanımlanan Sandy Kasırgası, New Jersey eyaletinin güneyini vurmasının ardından yönünü kuzeye çevirdi. Genişliği 1,500 km olan gırtına, 60 milyon kişinin yaşadığı bölgede hayatı tehdit ederek, milyarlarca dolarlık zarara neden olabilir. Yaklaşık 316,500 müşteri elektriksiz kaldı ve güvenlik sektörü de kasırgadan ötürü evinde kalmak zorunda kaldı.

Bu durumun öngörülmemiş bir olay olduğunu belirten RBC Global Asset Management Inc.'in ABD hisse senedi işlemleri müdürü Ryan Larson, borsalardan gelen tepkiler ve regülatörlerin kapatma kararının, borsanın kapatılmasının doğru bir karar olduğunu gösterdiğini, borsanın bugün de kapalı olacağını söyledi.

Öte yandan Citigroup ve Goldman Sachs gibi finans dünyasının önde gelen kuruluşları da Pazartesi günü dün New York'taki şubelerini kapattı. ABD'nin en büyük bankası JP Morgan Chase&Co. da New York'taki tüm şubelerinin kapalı olacağını açıkladı.