Advertisement

Borç krizindeki Yunanistan'ın mali açığını doldurma ve ülkenin eurodan çıkacağına ilişkin endişeleri gevşetme yollarına ilişkin görüş ayrılığı yaşayan Euro Bölgesi'ndeki maliye bakanları önümüzdeki 2 hafta içinde 3 kez toplanacak.

Lüksemburg Başbakanı ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının başkanı Jean-Claude Juncker, bakanların büyük ihtimalle 8 Kasım'da biraraya geleceğini ifade etti. Görüşme, Çarşamba günü yapılacak olan telekonferans görüşmesi işe 12 Kasım'da Brüksel'de planlanmış olan toplantının arasında bir noktada yapılacak.

Müzakereler, bütçe açığı krizinin 3. yılında hâlen daha Euro krizinin merkezinde bulunan Yunanistan için bir çözüm yolu arayan politika yapıcıların sıkıntılarını yansıtıyor. Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesinin ardından bugün de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile biraraya gelecek.

Şu anda hiçbir fikir birliğinin olmadığını söyleyen ING Group'un kıdemli ekonomistlerinden Carsten Brzeski, hemen olmasa da gelecekte Yunanistan'ın borçlarında yeni bir zarar yazma anlaşması öngördü.

Yunan liderler resesyonun 5. yılında, kendilerini 130 milyar euroluk kurtarma paketine taşıyacak istihdam reformları ve diğer yapısal değişiklikleri yapmaya çalışıyor.