Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Çalışma Bakanlığı, Sandy Kasırgası'nın, önümüzdeki hafta yapılacak başkanlık seçimlerinin öncesinde açıklanacak olan son istihdam rakamlarını etkileyebileceğini söyledi.

İstihdam verisi 2 Kasım'da TSİ 15:30'da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, istihdamın Ekim'de 125 bin kişilik artış kaydedeceği yönünde olurken, bu rakam geçtiğimiz ay yüzde 7.8'e gerileyerek şaşırtan işsizlik oranını da yüzde 7.9'a tırmandıracak.

Çalışma Bakanlığı sözcüsü Gary Steinberg, hava koşullarındaki aciliyetin sonlanmasının ardından durumu değerlendireceklerini ve basını olası değişikliklere ilişkin bilgilendireceklerini açıkladı.

İstihdam verisi Başkan Barack Obama'nın 4 yıl daha başkanlık koltuğunda kalması ile Cumhuriyetçi Mitt Romney'nin yeni başkan olması konusunda kararsız bir tablo çizen seçmenlerin oylarını etkileyebilir. Obama yönetiminin istihdamda 24 ay üst üste büyüme kaydı bulunurken, Romney taraftarları bu ilerlemeyi yavaş görüyor.

General Electric Co.'nun eski CEO'su Jack Welch, Eylül ayına ait işsizlik oranının Ocak 2009'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etmesi üzerine Obama yönetimini rakamları manipüle etmekle itham etmişti. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi Başkanı Alan Krueger, Welch'in yorumlarını "sorumsuz" olarak niteledi.

İşsizlik oranı Eylül'e kadar 43 ay boyunca yüzde 8'in üzerinde seyrederek, 1948'den bu yana o seviyelerdeki en uzun sürece işaret etmişti.