Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ), daralma riski taşıyan ekonomiyi canlandırmak için iki ay içinde ikinci kez parasal teşviklerine ilave yaptı. Banka böylelikle, neredeyse 10 yılın en hızlı parasal gevşemesine gitti.

Japonya Merkez bankası temel politika aracı olan varlık alım programını 11 trilyon yen (138 milyar dolar) genişleterek 66 trilyon yene çıkardı. Öte yandan, Banka, kredi alım programını 25 trilyon yende tuttu. Bloomberg News'un anketine katılan 27 ekonomistin biri hariç tümü parasal gevşemeyi önceden tahmin etti. Katılımcıların çoğunluğu varlık alım programının 10 trilyon yen artırılmasını bekliyordu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa, bugün açıklanan sanayi üretimi verisinin geçen yılki depremden bu yana en hızlı düşüşünü göstermesi ve bunun sonucu ekonomik daralma ihtimalinin artmasının ardından, parasal gevşemeye devam etmesi yönünde baskılarla karşı karşıya kalabilir. Ekonomi Bakanı Seiji Maehara, bugün, son bir ayda ikinci kez Japonya Merkez Bankası toplantısına katıldı ve Bakan, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Banka'nın deflasyonu sona erdirmek için yeterli çabayı göstermediğini söyledi.

Tokyo'da Barclays Plc. sabit getirili menkul kıymetler şef stratejisti Chotaro Morita, karar açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Japonya Merkez Bankası'nın, siyasi baskı ve yavaşlayan ekonomi dikkate alındığında, Ocak ya da Şubat'ta tekrar parasal gevşemeye gitme şansı oldukça yüksek" dedi.

Japonya Merkez Bankası 19 Eylül'de varlık alım programını 10 trilyon yen artırmıştı. Banka böylece, Mayıs 2003'ten bu yana ilk kez iki ayda iki kez para politikasını gevşetmiş oldu.