Advertisement

ABD'nin doğu kıyısında 1,8 metrelik dalgalara yol açan Sandy kasırgası nedeniyle bir nükleer santralin kısmen kapatıldığı, bir diğerinin ise alarm durumuna geçirildiği bildirildi.

New York'un 72 kilometre kuzeyinde yer alan Indian Point nükleer santralini işleten Entergy Şirketi yetkilileri, kasırganın elektrik sisteminde yol açtığı sorunlar nedeniyle santralin bir ünitesinin kapatıldığını açıkladı.

Nükleer santraldeki diğer ünitenin çalışmaya devam ettiğini belirten yetkililer, santral yakınlarındaki Hudson Nehri'nde su seviyesinin yaklaşık 3 metreye yükselmesinin herhangi bir risk oluşturmadığını söyledi.

Ülkenin New Jersey'de bulunan en eski nükleer santrali Oyster Creek ise alarm durumuna geçirildi.

Santralin yakıt ikmali nedeniyle zaten devre dışı olduğunu anımsatan yetkililer, Oyster Creek'in yer aldığı Barnegat Körfezi'ndeki dalgalar nedeniyle alarm durumuna geçtiklerini söyledi.

Doğu kıyısındaki diğer nükleer santrallerin sorunsuz çalıştığı bildirildi.

-13 can aldı

ABD'nin doğu yakasını vuran Sandy fırtınası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e yükseldi.

Saatte 130 kilometreye varan hızla New Jersey eyaleti kıyılarına vuran ve giderek iç kesimlere ilerleyen fırtına, can almaya devam ediyor.

Amerikan medyasına göre, fırtınada yaşamını yitirenlerin sayısı 13'e çıktı.

Sandy fırtınasında elektrik kesintileri vakaları giderek artıyor. ABD'nin doğu kıyılarında yaşayanlardan 5.7 milyon kişinin elektriksiz kaldığı ifade ediliyor.-New York

Elektrik kesintisi nedeniyle New York Üniversitesi Hastanesi'nin hastalarını tahliye ettiği öğrenildi.

Manhattan adasının çevre yolları ile New York'a bağlanan tünelleri su altında kalırken, adanın Özgürlük Anıtı'na bakan güneybatı bölümünde bir metreyi aşan su baskınları gözlendi. Wall Street çevresinde, askeri birliklerin yardımı ile kum torbalarından setler kuruldu.

Hoboken Belediye Başkanı Dawn Zimmer de yaklaşık 50 bin kişinin tahliye edilmeye çalışıldığı bilgisini paylaştı.

New York'un Atlantik Okyanusu'na en yakın caddesi üzerinde bulunan birçok Türk işyeri de Sandy kasırgasından olumsuz etkilendi. Önce elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede su seviyesinin yükselmesi ile birçok işyeri sular altında kaldı. Emmons caddesi üzerindeki Türk kebap ve balık restoranları da su baskınından kurtulamadı.