Advertisement

Sandy Kasırgası'nın Amerikan finansal piyasalarındaki işlemleri 2. gününde de durdurması ve Hindistan'ın faiz indirimi yapmamasının etkisiyle gelişen piyasa hisselerinin çoğunluğu geriledi.

State Bank of India Ltd., ülkenin merkez bankasının fiyat baskısıyla mücadele edebilmek için borçlanma maliyetlerini düşürmekten kaçınması sonrasında yüzde 3 değer kaybetti. China Oilfield Services Ltd. gibi Çinli enerji şirketlerinin hisseleri, petroldeki düşüşün etkisiyle geriledi. Teknoloji şirketleri ise Chimei Innolux Corp.'un, LCD ekranlarının taleplerine iyileşme tahmininde bulunması üzerine primlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1'in altında düşüşle 989.81 puana geriledi. Endeks bu ay yüzde 1.3 kayıpla Mayıs'tan bu yana en sert aylık düşüşüne işaret etti.

Hindistan'da yüzde 8'lere yakın seyreden enflasyon, küresel konomideki zayıflamanın etkisiyle Brezilya'dan Tayland'a birçok ülkenin yapmaya başladığı faiz indirimi imkanını azaltıyor.

Sandy Kasırgası'nın ABD piyasalarını ikinci gününde kapatması ve selin New York şehrine kadar ulaşmasının ardından bazı Asya Borsalarındaki hisse senedi işlemlerinin hacmi düşük seyretti.

CIMB-Principal Asset Management Co. Ltd.'ın yatırım genel müdürü Jessada Sookdhis, Bölge genelinde işlem hacimlerinin, yatırımcıların Sandy Kasırgası'nın ABD ekonomisine olası etkilerine odaklanmasından ötürü zayıf olacağını söyledi.

BSE Hindistan Sensex Endeksi yüzde 1 düşerken, Şanghay Bileşik Endeksi yzüde 0.1 geriledi; Tayvan'ın Taiex Endeksi ise yüzde 1.3 sıçradı.