Advertisement

Avrupa'nın en büyük bankası Deutsche Bank AG'nin üçüncü çeyrek kârı, yatırım bankacılığı birimindeki kazançların hedefleri aşması üzerine yükseldi. Frankfurt'taki bankadan yapılan açıklamaya göre Deutsche Bank'ın net geliri Eylül'de sonlanan 3 aylık dönemde 725 milyon eurodan 747 milyon euroya çıktı. Bloomberg anketine katılan 7 analistin ortalama beklentisi olan 563.9 milyon euronun üzerine işaret etti.

Avrupa'daki borç krizinin işlemleri azaltması ve artan sermaye taleplerinin kârlılığı baskılamasından ötürü bankalar personellerini işten çıkararak, birimlerini yeniden gözden geçiriyor. Yakın zamanda 1,900 kişilik istihdam kesintisine gideceğini açıklayan Deutsche Bank, 2015'e kadar hedeflediği 4.5 milyar euroluk tasarrufu yapabilmek için maliyette 4 milyar euroluk kesintiye gideceğini söyledi.

Deutsche Bank bu yıl yüzde 13 değerlenerek, 28 bankayı kapsayan Euro Stoxx Banka Endeksi'ndeki yüzde 4'lük kazancını solladı.

Alman banka geçtiğimiz ay, kârlılığın temel göstergelerinden biri olan hisselerdeki vergi sonrası kazançları 2011'deki yüzde 8.2 seviyelerinden 2015'e kadar yüzde 12'ye çıkarma hedefi belirledi. Deutsche Bank, Avrupa'daki borç krizinin euronun geleceğini sorgulatması ve finansal piyasaları aşağı çekmesi üzerine geçtiğimiz yıl belirlediği hedefleri de böylece değiştirmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi o zamandan bu yana piyasaların desteklenmesine yardımcı olarak, Ağustos'ta sorunlu ülkelerin tahvillerini alacağını söyledi ve hisselerin üçüncü çeyrek kazançlarını yukarı çekti.

Deutsche Bank da bu ortamdan yararlandı.