Advertisement

BBSP Partners'ın teknik analizine göre Euro Stoxx 50 Endeksi, geçtiğimiz haftaki kapanışının yaklaşık yüzde 3 üzerindeki direnç seviyesini aşması durumunda, Haziran başında başlamış olan rallisini genişletebilir.

Euro Bölgesi'nin gösterge endeksinin Eylül ve Ekim'deki zirvelerini birleştiren 2,550 ve 2,563 puanlardan oluşan trend çizgilerini aşmasının gerektiğini söyleyen BBSP'nin kıdemli piyasa stratejisti Jean-Charles Gand, piyasanın Ağustos'taki düşüğe karşılık gelen 2,400 puan seviyesinden destek alacağını öngördü.

Endeksin 2,400 puanın altına gerilemesi hâlinde BBSP'nin düşüşün genişlemesini beklediğini söyleyen Gand, yine de tercih ettikleri senaryonun piyasanın yükselmesi yönünde olduğunu, mevcut işlem bandının üzerine çıkılmasını umduklarını ifade etti.

Euro Stoxx 50 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu koruma sözü vermesi ve Fed Başkanı Ben Bernanke'nin üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasıyla 1 Haziran'da kaydettiği 2012'nin en düşüğünden yüzde 19 sıçradı. Endeks 26 Ekim'de 2,496.1 puandan kapandı.