Advertisement

Almanya'da işsiz sayısı Ekim ayında, ülke borç krizinin ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi ve şirketlerin yatırımlarını sınırlaması sonucu ekonomistlerin tahmininin iki katı arttı.

Almanya'nın işsiz sayısı Ekim ayında, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamla, Eylül ayına göre 20,000 kişi artarak 2.94 milyona çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsiz sayısının 10,000 artması bekleniyordu. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı ise, son 20 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.8'den, yüzde 6.9'a yükseldi ve üç yılı aşkın süredir ilk defa yukarı yönde hareket etti.

Alman merkez bankası Bundesbank, geçen hafta yaptığı açıklamada, Almanya ekonomisinin, yavaşlayan küresel büyüme ve Avrupa borç krizinin Alman ihracatına yönelik talebi düşürmesi sonucu, yılın dördüncü çeyreğinde daralabileceğini kaydetti. Ülkede iş dünyası güveni son iki buçuk yılın en düşük seviyesine indi. Öte yandan, Almanya'da göreceli olarak güçlü seyreden istihdam piyasası Tüketici Güveninin artmasına neden oldu ve hisse sentleri, Avrupa Merkez Bankası'nın euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağı yolundaki taahhüdünden bu yana ralli yaptı.

Frankfurt'ta Union Investment GmbH başekonomisti David Milleker, "Alman işletmeler, Avrupa Merkez Bankası'nın euroyu korumak için adım atmasının ardından kendilerini biraz daha az güvensiz hissetti" dedi ve "Ancak kriz henüz çözülmedi ve bu nedenle, işsizlik önümüzdeki aylarda da yükselmeye devam edebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Euro veri açıklanmasının ardından fazla değişmedi ve Frankfurt saati ile 10:03'te, yüzde 0.2 yukarıda, 1.2935 dolar seviyesinde kaldı.