Advertisement

Avrupa hisse senetleri ve euro, BP Plc ve Deutsche Bank AG'nin mali sonuçlarının analistlerin beklentilerinden daha iyi çıkması ile değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları, Sandy Kasırgası dolayısıyla hisse sentleri işlemlerinin 1888'den bu yana hava koşulları nedeniyle en uzun süreli kapalı kalmasının ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:15'te yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, erken saatlerdeki yüzde 1'lik kaybının önemli bölümünü geri aldı ve 26 Ekim kapanışına göre yüzde 0.2 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1.2957 dolara ulaştı. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın ikinci tur parasal genişlemesinin piyasada hayalkırıklığı yaratmasının ardından ralli yaptı. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, borçlanma kağıdı ihalesi sonrası yüksek kaldı. Benzin fiyatları yüzde 0.7 geriledi.

Avrupa'nın ikinci en büyük petrol şirketi BP, karının tahminleri aşmasının ardından temettüsünü yükseltti ve Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, yatırım bankacılığı gelirinin hedefleri aşması ile birlikte karının beklenmedik bir şekilde yükseldiğini açıkladı. ABD'de hisse senedi piyasaları, Sandy Kasırgası nedeniyle ikinci gün de kapalı tutulurken, tahvil piyasası da kapanan piyasalara eklendi.

Paris'te Ofi Patrimoine fon yöneticisi Jacques Porta, "Bir kez daha, Avrupa şirketlerinin oldukça iyi direndiğini görüyoruz" dedi ve "Beklentiler çok kötüydü, ancak çok kötü sürprizler olmadı" şeklinde değerlendirmede bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ekim 2012 Salı, 15:20 Misafir ne alaka...... böyle yorum mu olur.kasırga ile fiyat yükselmesi ne alaka