Advertisement

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc.'in CEO'su Tim Cook, yönetim üzerindeki denetimleri sıkılaştırırken şirket, mobil yazılım müdürü Scott Forstall ve satış müdürü John Browett'in görevlerinden ayrılacağını açıkladı.

Forstall önümüzdeki yıl görevinden kesin olarak ayrılacak ve o zamana kadar Cook'a danışmanlık edecek. Apple'ın açıklamasında Jony Ive, Eddy Cue, Bob Mansfield ve Craig Federighi yeni yönetim sorumlulukları alacak. Konuya dair bilgisi bulunan bir kaynak Forstall'un görevinden uzaklaştırıldığını iddia etti.

Forstall Apple'ın eşleştirme yazılımlarının ve eleştirilen Siri ses tanıma uygulamalarının başında bulunuyordu. Kaynaklar, Scott Forstall'un son zamanlarda diğer yöneticilerle çatışma içerisinde olduğunu söyledi. Steve Jobs'tan görevi devralan Cook, Apple'ın hisse fiyatının düştüğü ve Google Inc., Microsoft Corp. ve Amazon.com Inc.'ten gelen rekabetin kızıştığı bir dönemde liderliği elinden bırakmamaya çalışıyor.

Değişiklikleri çok büyük ve yönetimdeki karar mekanizmasının sıkılaştırılması için gerekli hamleler olarak niteleyen teknoloji danışmanlık şirketi Creative Strategies'in başkanı Tim Bajarin, Apple'ın  bu rekabetle başa çıkabilmesi için daha hızlı çalışmasının gerektiğini söyledi.

Forstall, geçtiğimiz ay çıkan iPhone 5'teki hatalı talimatlar ve eksik özellikler sebebiyle eleştirilen yazılımlardan sorumluydu.

Kaynak, Cook'un Apple'ın hatalı uygulamalarından ötürü kamudan özür mektubunu imzalamamasının ardından Forstall'un görevine son verdiğini söyledi.