Advertisement

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, kredinin 31,5 milyar euroluk yeni diliminin serbest bırakılması için, hükümetin AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti ile yeni kemer sıkma paketi üzerinde yürüttüğü müzakerelerin tamamlandığını bildirdi.

Samaras, yaptığı yazılı açıklamada, Yunan hükümetinin ''son ana kadar'' anlaşmanın koşullarını iyileştirmek için tüm olasılıkları tükettiğini bildirdi.

Samaras, ''Eğer bu anlaşma tasdik edilirse ve bütçe onaylanırsa, Yunanistan Euro Bölgesi'nde kalmaya devam edecek. Bu, her partinin ve milletvekilinin ayrı ayrı sorumluluğuna kalmıştır'' ifadelerini kullandı.

Samaras, açıklamasında şunları kaydetti:

''Bugün kemer sıkma önlemleri ve bütçe üzerinde yürütülen müzakereleri tamamladık. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Kısıtlı zamanın baskısı altında tüm olasılıkları tükettik. Son anda bile anlaşmanın koşullarını iyileştirebilmeyi başardık. Eğer bu anlaşma tasdik edilirse ve bütçe onaylanırsa, Yunanistan Euro Bölgesi'nde kalmaya devam edip, ekonomik krizden çıkacak. Reel ekonomide etkili bir sonuç görülmesi için anlaşma çerçevesi dışında Yunanistan'a verilecek 31 milyar eurodan daha fazla temin etmek için gayret ediyorum.

Asıl sorun paketin tasdik edilmemesi halinde ülkenin kaos ortamına sürüklenmesi durumunda neler olabileceği. Ekonomik hatta siyasi açıdan böyle bir gelişme, Yunan halkı için ne kadar acı verici olur. Bundan kaçınmak, her partinin ve milletvekilinin ayrı ayrı sorumluluğuna kalmıştır.''

-Oylama gelecek haftaya ertelendi-

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras da, Yunanistan'ın AB ve IMF'den 31,5 milyar euroluk yeni kredi dilimini alıp alamayacağını belirleyecek kemer sıkma paketinin gelecek hafta parlamentonun onayına sunulacağını söyledi.

Başbakan Antonis Samaras ile görüşmesinin ardından konuşan Sturnaras, işçi-işveren ilişkilerini düzenleyen çalışma alanındaki reformların diğer mali ve yapısal önlemlerden ayrı bir yasa taslağı olacağına yönelik söylentilere ilişkin, ''Böyle bir yol yok, her şey birlikte gidecek'' dedi.

Koalisyon ortaklarından PASOK'un parlamento grubunda konuşan PASOK lideri Evangelos Venizelos ise parti milletvekillerine paketi onaylamaları çağrısında bulundu. Venizelos, ''Paket bir bütün olarak değerlendirilecek, iklimin tersine dönmesi yeni kredi diliminin serbest bırakılması ve piyasaların pozitif tepki vermesi için onaylanması ve uygulanması gerekiyor. Bundan sonra ışık göreceğiz'' diye konuştu.

İşçi-işveren ilişkilerindeki reformlara onay vermeyeceklerini açıklayan koalisyonun küçük ortağı Demokratik Sol (DİMAR) parti ise mali uyum programına ilişkin duruşunu tartışmak için bir toplantı yaptı.