Advertisement

Petrol, beklenenden daha iyi gelen şirket kazanç verilerinin, ekonomide toparlanma olduğu ve talebin artacağı yönünde iyimserliği arttırmasıyla New York işlemlerinde son 4 ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, Avrupa hisselerinin BP Plc ve Deutsche Bank AG firmalarından gelen verilerin, tahminlerin üzerine çıkmasıyla yükselen Avrupa hisselerinin ardından yüzde 0.8'e kadar varan bir tırmanış gösterdi. Fiyatlar, Philips 66, Hess Corp., NuStar Energy LP ve PBF Energy Inc. firmalarının Sandy Kasırgası'ndan dolayı doğu kıyısındaki rafineri operasyonlarını düşürmesinin ardından erken saatlerde düştü. Akaryakıt fiyatları, iki haftanın en yüksek seviyesinden inişe başladı.

BNP Paribas SA emtia piyasası stratejisti direktörü Harry Tchilinguirian, "Petrol talebi için çok aşağı yönlü bir risk görmüyoruz" diyerek, Sandy'nin ham petrol fiyatlarına "ılımlı bir şekilde yukarı yönlü" etki edeceğini beklediğini ifade etti.

Aralık vadeli WTI varili New York Mercantile Exchange'de gün içerisinde 70 cente varan bir yükseliş gerçekleştirerek 86.24 doları görmesine rağmen, yerel saatle 10:14'te 85.95 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 85.54 doları görerek 10 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Nymex floor işlemleri, kasırgadan dolayı bugün gerçekleşmeyecek.

Aralık vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe'da 20 cent düşerek 109.24 dolara indi. Avrupa gösterge ham petrolünün, WTI kontratına farkı 23.36 dolar oldu.

Kasım vadeli akaryakıtın gallonu New York işlemlerinde 5.29 cent düştü ve 2.7039 dolara indi. Fiyatlar dün yüzde 2.1 yükselerek 2.7568 dolara çıktı ve 17 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.