Advertisement

Altın, Japonya tarafından duyurulan ekonomik teşvik planlarının sarı metale yönelik güvenli liman talebini arttıracağı söylentisiyle son 3 seansın ilk yükselişini kaydetti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugün gerçekleştirdiği toplantı sonrası varlık alım programını 11 trilyon yenden (138 milyar dolar) 66 trilyon yene arttıracağını açıkladı. Altın, Avrupa'dan Çin'e ve ABD'ye bir çok merkez bankasının teşvik programı açıklamasının ardından 3. çeyrekte yüzde 11'lik çıkış gerçekleştirdi.

T&K Futures & Options başkanı Michael Smith, "Sistemde daha çok para basıldığı haberleri altını yukarı doğru itiyor" dedi.

Aralık vadeli altının onsu New York saatiyle 10:46'da yüzde 0.2 yükselerek Comex'te 1,711.30 dolara yükseldi ve bu yılın yüzde 9.2'lik yükselişini genişletti.

Comex'in sahibi CME Group Inc., floor işlemlerinin Sandy Kasırgası'ndan dolayı bugün 2. gün kapalı olacağını açıkladı. Borsanın Globex elektronik işlem sistemi açık kaldı. Aralık vadeli gümüşün onsu yüzde 0.7 yükseldi ve 31.955 dolar oldu.