Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisinin en kalabalık ve üretken bölgelerinden birini vuran Sandy Kasırgası, milyonlarca ABDli çalışanı işlerinden, tüketicileri de mağazalardan uzak tutarak ekonomide yavaşlamaya yol açabilir.

IHS Global Insight ekonomisti Gregory Daco, Sandy'nin 4. çeyrekte üretimde 25 milyar dolarlık kesintiye yol açabileceğini belirterek, bu çeyrekteki büyümeyi yüzde 1 ile yüzde 1.5 arasına indirebileceğini ifade etti. İtalya'nın nüfusuna eşit olan yaklaşık 60 milyon insanı etkileyen kasırga, RBC Global Asset Management şef ekonomisti Eric Lascelles'e göre yaklaşık 13.6 trilyonluk bir çalışma gücünü etkisi altına alıyor. Sandy Kasırgası, ABD'de finansal piyasalar, hava ve deniz yolu ulaşımı ve devlet çalışanlarını etkiledi.

Welch Consulting kıdemli ekonomisti Stephen Bronars, "İnsanların gittikleri Broadway showları, restaurantlar ve hoteller, yani insanların para harcamasına dayanan bu sektörler kesinlikle etkilenecekler" dedi. Bronars, insanların yine de araba ve diğer dayanıklı tüketim mallarını almaya devam edeceklerini fakat bunların bu hafta olmayacağını ifade ederken, bu kasırgada "kazananlar ve kaybedenler" olacağını belirtti.

Wells Fargo & Co. kıdemli ekonomisti Mark Vitner'a göre Sandy Kasırgası ABD'de gayrısafi milli hasılayı (GSYH) önümüzdeki çeyrekte yaklaşık olarak yüzde 0.2 düşürebilir. Üretimdeki kayıp yaklaşık olarak 30 milyar doları bulabilir.