Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci buğday ihracatçısı Avustralya'nın satışlarının 30 Eylül'de sonlanacak olan 12 aylık dönemde yüzde 31 düşüşle 17 milyon metrik tona gerileyeceği tahmin ediliyor. Bloomberg tahmini, ABD Tarım Bakanlığı'nın beklentisinin 1 milyon ton altına karşılık geliyor.

Chicago Vadeli İşlemler Borsası yatırımcılara Aralık vadeli buğdayın buşelini 10 dolardan alma hakkı tanıyarak, şimdiki seviyesinin yüzde 16 üzerine işaret ediyor.

Diğer yandan kuraklık, mısır ve soya fasülyesi hasatını da azaltarak, vadeli kontratları rekor düzeylere taşıyor ve son 6 ayın en yüksek küresel gıda maliyetine neden oluyor. Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre ülkeler 2012'de 3. kez gıda ithalatı için 1 trilyon dolar daha fazla para harcamak durumunda kalacak. ABD, Avrupa ve Avustralya'daki kuraklıktan ötürü buğday bu yıl yüzde 32 yükselerek 2007'den bu yana en büyük artışını kaydetti. ABD Tarım Bakanlığı dünya genelinde buğday ihracatının yüzde 16 düşerek 1986'dan bu  yana en sert düşüşüne işaret edeceğini tahmin ediyor.

Yağmurların geç zamana kadar gelmediğine dikkat çeken Avustralya'nın en büyük ihracatçı eyaletinin çiftçilerinden Maitland Davey, kuraklıktan şikayet ederek, bu yılki hasatında yüzde 30 düşüş öngördü.

İlgili makale için tıklayınız...