Advertisement

Amerika'nın seçim gündemini alt üst eden Sandy kasırgasının doğu eyaletlerinde seçimlere katılımı da etkileyeceği düşünülüyor. Amerika'da birçok seçmenin oyunu posta yolu ile kullandığı göz önünde bulundurulduğunda, mevcut şartların özellikle yaşlıların oy kullanma oranında düşüşe yol açacağı öngörülüyor. Oy verme işleminin son günü olan 6 Kasım'a kadar elektrik sorununun çözülmemesi durumunda, elektronik ve internet oylarının nasıl kullanılacağı konusunda ise soru işaretleri devam ediyor.

-Obama: Fırtına henüz bitmedi

ABD Başkanı Barack Obama, Sandy kasırgası sonrasında sel baskınları ve diğer türden hasarlara dair risklerin hala sürdüğüne işaret ederek, ''Bu fırtına henüz bitmiş değil'' uyarısında bulundu.

On binlerce insanın tahliye edildiği bölgede, seçim kampanyasını bir tarafa bırakarak afet çalışmalarını yöneten Başkan Barack Obama da bugün New Jersey'de felaket bölgelerini ziyaret ederek bizzat hasar teşhisinde bulunacak.

Obama, Kızılhaç merkezini ziyaretinde yaptığı açıklamada, fırtınayı ''tüm ülke için yürek parçalayıcı'' diye niteleyerek, dua ve düşüncelerinin fırtınadan zarar görenlerle olduğunu söyledi. Obama, fırtınanın vurduğu doğu yakasındakilere, ''Amerika sizinle'' dedi.

Obama, eyalet ve yerel yetkilerle koordinasyonlarının olağanüstü derecede iyi olduğunu dile getirdi. Obama, New Jersey gibi fırtınadan zarar gören yerlere gerekli kaynakların aktarımı için ellerinden gelen çabaları göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Fırtına sonrası müdahaleleri kontrol eden ve yönlendiren hükümet yetkililerine mesaj veren Obama, ''Hareket geçmemeniz için herhangi bir özrünüz olamaz. Bürokrasi ve formalitelere girmeyin'' diye konuştu.