Advertisement

Westerwelle: Türkiye etkili bir başarı hikayesi yazdı

Westerwelle: Türkiye etkili bir başarı hikayesi yazdı

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği binasının açılışında konuşan Almanya Dişişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin son 10 yılda etkili bir başarı hikayesi yazdığını açıkladı

31 Ekim 2012 Çarşamba, 08:15 Güncelleme: 31 Ekim 2012 Çarşamba, 13:28

Almanya'nın Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin son 10 yılda etkili bir başarı hikayesini ortaya koyduğunu söyledi.

Westerwelle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nin yeni hizmet binasının açılış töreninde, yaklaşık 70 yıl sonra Türk büyükelçiliğinin yeniden Tiergartenstrasse'ye taşındığını belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın büyükelçiliğin açılışına katılmak için Berlin'e gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Westerwelle, ''Türkiye son 10 yılda etkili bir başarı hikayesi yazdı'' dedi.

Westerwelle, Türkiye'nin şekil veren bir güç haline geldiğini, Türk ekonomisinin geliştiğini ve Avrupa'nın en güçlü ekonomisi arasında yer aldığını vurguladı.

Türkiye'de önemli reformların gerçekleştirildiğini, birçok şeyin de yapılması gerektiğini, ancak önemli aşamaların başarıldığını ifade eden Westerwelle, ''Türkiye, modernleşme politikasıyla İslam ve demokrasinin bağdaştığını gösterdi. Bu, çevresindeki milyonlarca insana ve daha ötesine ilham veriyor'' dedi.

Büyüyen Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ olduğuna işaret eden Westerwelle, ''Almanya Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri. Yaklaşık 3 milyon Türk kökenli kişi Almanya'da yaşıyor. Çoğunluğu Alman vatandaşı. Onlar bizim toplumuzun dışında düşünülemez. Onlar bizim bir parçamız'' diye konuştu.

''Biz dini gelenekleri koruyoruz'' diyen Westerwelle, hep birlikte aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına karşı çıktıklarını, aşırılığa, hoşgörüsüzlüğe tahammül göstermediklerini söyledi.

Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile kasım ayı sonunda stratejik diyalog çerçevesinde Alman-Türk gençlik köprüsü kuracaklarına değinen Westerwelle, karşılıklı anlayışı ve dostluğu geliştireceklerini dile getirdi.-''Bu durgunluk iyi değil''

AB ile müzakerelerde 2 yıldan beri bir başlık açılmadığını ve Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşmaya yeni bir ivme kazandırmak istediklerini dile getiren Westerwelle, ''Bu durgunluk iyi değil. İki taraf için de kötü. Gelecek yıl bu durgunluğu aşmak için yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz'' dedi.

Ankara, Berlin ve Brüksel arasında dış politika konularında daha yakın olmaya ihtiyaç duyulduğunun özellikle bugünlerde görüldüğünü vurgulayan Westerwelle, Arap dünyasındaki değişim konusunda yakın partner olunduğunu belirtti.

Westerwelle, Suriye sınırındaki dramatik duruma dikkati çekerek, Almanların, NATO üyesi olarak Türkiye'nin tarafında bulunduğunu ifade etti.

Guido Westerwelle, Türkçe, ''Yaşasın Türk-Alman dostluğu, biz birlikteyiz'' sözleriyle konuşmasını tamamladı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.796 -0,47
USD/TRY 6,0494 0,05
EUR/TRY 6,7523 -0,37
EUR/USD 1,1161 -0,17
FAİZ 26,10 0,38
ALTIN/ONS 1.277,53 -0,71
BRENT 72,21 -0,56
© haberturk.com
Yukarı