Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de imalat sanayînin Temmuz'dan bu yana ilk kez büyümeye işaret etmesinin teknoloji şirketlerinden gelen kötü bilanço rakamlarını gölgelemesiyle gelişen piyasa hisselerinin büyük çoğunluğu primlendi.

Çin'in en büyük ikinci inşaat ekipmanı üreticisi Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co. yüzde 2.7 değerlendi. China Shipping Container Lines Co., Daiwa Securities Inc.'in şirketin hisse notunu yükseltmesinin ardından yüzde 6.8 oranında ralli yaptı. Powertech Technologies Inc., kârdaki düşüş üzerine son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Hyundai Motor Co., ABD'deki araçlarını geri çağırabileceği spekülasyonunun etkisiyle yüzde 5.8 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi ve endekste değer kaybeden her 6 hisseye karşılık yaklaşık 9 hisse değer kazandı. Çin'in resmi PMI Endeksi 3 ay sonra ilk kez büyümeye işaret etti. MSCI Endeksi'nde bilanço tablolarını açıklayan teknoloji şirketlerinin yüzde 69'u analistlerin beklentisinin altında kaldı.

PMI rakamlarının daralmanın geride kaldığının sinyalini verdiğini ve piyasanın makro tarafta durumu yeniden değerlendirdiğini belirten Libra Invest Bhd.'nin yatırım yöneticilerinden Lye Thim Loong, dördüncü çeyrek için birçok şirketin düşük tahminleri olduğunu, yatırımcıların da bu sebeple rakamlardan çok şirketlerin beklentilerini değerlendirdiğini söyledi.