Advertisement

Japonya'nın en büyük tüketici-elektronik ihracatçısı Sony Corp., tüketicilerin Apple Inc. ve Samsung Electronics Co.'nun ürünlerine yönelmesi ile birlikte azalan talepten dolayı, sürpriz bir şekilde yedinci çeyrekte de zarar açıkladı.

Tokyo merkezli Sony'nin ikinci çeyrek zararı 15.5 milyar yen (194 milyon dolar) oldu. Bloomberg'in anketine katılan üç analistin tahminlerinin ortalamasına göre, şirketin 15.6 milyar yen kar etmesi bekleniyordu. Ancak şirket, bu yıl, son beş yılda ilk kez kar edeceği yolundaki tahminini korudu.

Sony, CEO Kazuo Hirai'nin dört yıl üst üste zarar ettikten sonra, mobil cihazlar, oyunlar ve dijital görüntü üzerinde odaklanması ile birlikte, 10,000 kişiyi işten çıkarıyor ve varlık satışı yapıyor. Sony, piyasa lideri Samsung ile rekabet ortamında, son sekiz yılda TV satıından 692 milyar yen zarar etmesinin ardından bir kimyasal ürünler yapım merkezini sattı ve Olympus Corp.'ta yatırım yaptı.

Tokyo'da Daiwa Securities Co. analisti Junya Ayada, "TV satışları bu yıl, ABD ve Avrupa'daki ekonomik yavaşlamadan dolayı kötüleşiyor" dedi ve "Küresel resesyonun devam etmesi ile birlikte, tüketiciler artık elektronik ürünlere fazla para harcamıyor. Zira ihtiyaçlarının önemli bölümünü giderebilen bir akıllı telefona sahipler" şeklinde görüş bildirdi.

İlgili makale için tıklayınız...

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Kasım 2012 Perşembe, 22:43 Misafir ben bizim insanlarımızı anlamıyorum kalite varken neden muadillerine yöneliyorsunuz siz ucuzmusunuz ki ucuz mal alıyorsunuz japon kalitesi varken başka malları almak şnanın çok büyük hata olur. emeğin hakkı japonlarda