Advertisement

Küresel ekonominin 2009'daki resesyondan bu yana en düşük hızında büyümesiyle enerji ve metal fiyatlarındaki gerileme, emtiaya Mayıs'tan bu yana en sert düşüşünü kaydettirdi. Emtia, hisse senetleri, tahviller ve doların gerisinde kaldı.

Standard&Poor's'un 24 ham maddeyi kapsayan S&P GSCI Toplam Getiri Endeksi yüzde 4.1 düşüşle bu yılki kazançlarını geri verdi. MSCI Tüm Dünya Endeksi yüzde 0.6, Dolar Endeksi ise yüzde 0.02 düştü. Bank of America Merrill Lynch'in Küresel Piyasa Endeksi'ne göre tüm tahvil grupları artı getiri sağladı.

Uluslararası Para Fonu'nun büyüme tahminini düşürmesi ve Fed'in dünya ekonomisindeki sıkıntıların ciddi aşağı yönlü risk arz ettiğini söylemesinin ardından yatırımcıların iyimserliği azaldı. Çin 7 çeyrek üst üste yavaşlama açıklarken, Euro Bölgesi'nde Ekim ayına ait hizmet ve imalat endeksleri beklentinin altında daraldı.

Avrupa'nın tamamen bir felaket olduğunu ve çözülecek gibi de görünmediğini söyleyen First Asset Management Inc.'in yatırım yöneticilerinden John Stephen, Çin'in de açık bir şekilde yavaşladığını, bunun da yatırımcıların iyimserliğini baltaladığını belirtti.

S&P GSCI Toplam Getiri Endeksi 2. ayında da düştü ve endeks bu yıl yüzde 0.7 geriledi. Emtia 1998'den bu yana ilk kez iki yıl üst üste ekside tamamlamaya hazırlanıyor.