Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'ndan tahvillerini satın almasını isteme direncini sürdüren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkenin kredi notunu de tehlikeye atıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's geçtiğimiz ay, dün kurtarma yardımı konusundaki kararsızlığı bir "erdem" olarak niteleyen Rajoy'un tavrının, İspanya'nın kredi notunun çöp seviyesine düşürülmesi riskine neden olduğunu söylemişti. Ülkenin yüzde 5.58 faizli 10 yıllık tahvilleri çöp seviyesinin yalnızca bir kademe üzerinde, negatif görünüm ile derecelendiriliyor.

Çöp seviyesindeki kredi notu, İspanya'yı daha riskli varlıklara yaklaşmayan yatırım yöneticilerinin fonlarına girişini kısıtlayarak, Rajoy'un ülkeyi mali krizden çıkarmasını daha da zorlaştırabilir. Bu durum aynı zamanda İspanya'nın safını da zayıflatabilir.

Londra'daki Absolute Strategy Research Ltd.'ın baş Avrupa ekonomisti Dominic White, "Rajoy yardım istemeyi geciktirdikçe, İspanya'nın kredi notunun çöpe düşürülmesi ihtimali ve beraberindeki tüm ekonomik sorunlar artıyor" dedi.

AMB Başkanı Mario Draghi'nin 6 Eylül'de sorunlu ülkelerin tahvillerini, şartlı olarak sınırsız miktarda alabileceğini söylemesinin ardından 10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi 100 baz puanın üzerinde düştü. Rajoy'un niyetine dair şüpheler üzerine borçlanma maliyetleri yeniden yükselişe geçerek, Almanya ve İspanya'nın tahvil faizleri arasındaki farkı 412 baz puana ulaştırdı.