Advertisement

Asya hisse senetleri piyasası, toparlanmaya işaret eden Çin PMI rakamı sonrası moral buldu. Okyanusun diğer tarafında ise ABD’de tarım dışı istihdam rakamı için öncü gösterge olarak izlenen ADP istihdam rakamı ve ISM İmalat rakamları izlenecek. Ayrıca 6 Kasım' ABD başkanlık seçimi ve 8 Kasım Çin’deki liderlik değişimi, piyasalara yön vermesi açısından önemli. Cuma günü açıklanacak ABD Ekim ayı istihdam raporunu da dikkatle izlenecek.

Avrupa cephesinde ise İspanya gündeminde açığa satış uygulamasının uzatılması konusu yer alırken, Avrupa Borsaları güne yatay seyirle başladı.

Dün en yüksek 72,703 puanı gören İMKB 100, güne yükselişle, 72,574 puandan başladı. İMKB dünkü kapanışını %1.13 primle 72,528 seviyesinden gerçekleştirmişti. 3.çeyrek bilançoları gelmeye devam ediyor. Arçelik’in 183 milyon TL kar açıklaması beklenirken, Ülker’de ise kar beklentisi 28 milyon TL.

TL dolar karşısında güne sınırlı değer artışıyla, 1.7930 seviyesinden başladı. Avrupa’da ise Yunanistan’a ek süre tanınmasıyla ilgili görüşmelerin ivme kazanması Euro’ya destek oldu. Euro/Dolar bu sabah 1.2960 seviyesinde.

Güne % 6.99 bileşik seviyesinden başlayan gösterge faizde düşüş sürüyor. Bu hafta 5 ve 6 Kasım'da Hazine'nin 13 milyar TL ihracı bulunuyor. Hazine Finansman Programı 2012 yılı gelişmelerine bakıldığında, 2011 yılında 44,7 ay olan nakit iç borçlanmanın ortalama vadesi, 2012 yılı Ocak-Ekim döneminde 58,8 aya uzadığı, aynı dönemde sabit getirili TL cinsi iç borçlanmanın ortalama maliyetinin ise % 9.05 olarak gerçekleştiği görüldü. 2013 yılı için açıklanan iç borçlanma rakamlarında, Kasım ayındaki yüklü miktarın önümüzdeki yıl her ay için geçerli olacağı noktası göze çarpıyor.

TEB Stratejisti Erkin Işık, gösterge faizde % 7 bileşiğin altını sürdürülebilir bir şekilde görmenin mümkün olup olmadığına ilişkin soru üzerine, "Yurtdışına çok bağlı bir durum. Gelişmekte olan ülkelerdeki faiz indirimleri ile özellikle kısa vadeli bono faizlerinde belirgin düşüş var. Türkiye bu bu oranlardan çok ayrışmıyor ve faizler düşüyor. Positive carry olduğu için, global likidite şartları iyi devam ederse, düşmesi mümkün. Ama son 1 ayda zaten swap ile bono faizi arasındaki fark, Döviz likiditesindeki artışla bir hayli düştü, o yüzden çok güçlü bir düşüş için döviz girişlerinin çok güçlenmesi lazım, o da açıklanacak datalara bağlı olacaktır" dedi.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com