Advertisement

Uluslararası Para Fonu'nın eski başkan yardımcısı John Lipsky, Yunanistan'ı kurtarma çabalarının, ekonomide yeniden rekabetliliği sağlanması gibi bazı temel reformlar konusunda eksik kaldığını söyledi.

Bu eksikliklerin bazılarının çok önceden bariz bir şekilde görülebildiğini, bunun da sinir bozucu olduğunu ifade eden Lipsky, "Bu durum daha iyi idare edilebilirdi" dedi.

Avrupa, Yunanistan'a bütçe açığını azaltması ve ekonomiyi yeniden düzenlemesi konusundaki çabalarını artırması için baskı yapıyor. Kemer sıkma önlemlerinin, ülkenin ekonomik sıkıntılarını daha da kötüleştirdiğini savunan Lipsky, bu uygulamaların, toparlanmayı sürdürülemez kılacağını belirtti. Yunanistan, Euro Bölgesi liderlerinden ikinci kurtarma paketinin 31 milyar euroluk taksidini alabilme umuduyla şartları yerine getirmeye çalışıyor.

Görüşmelerin merkezinin, rekabetlilik gibi gerçek ve temeldeki sorunlar konusundan ne kadar uzakta olduğunu görmenin sinir bozucu olduğunu savunan Lipky, "Bu sorun çözülmezde Yunan ekonomisi için öyle ya da böyle başarılı bir çözüm olmayacak" dedi.

Lipsky, resesyonun 6. yılında Yunanistan'ın yeniden büyüyebilmesi için ticaret engellerini kaldırarak, ihracat odaklı bir strateji benimsemesinin gerektiğini düşünüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Kasım 2012 Perşembe, 13:07 Misafir yunanıstanın ihracaat yapacak gerekli alt yapısı yok. asıl sorunda burada yani yunanıstan solunum cihazında ne zaman fişim cekilecek onu bekliyor. 2013 bu acıdan felaket yılı olacaktır ab acısından