Advertisement

Dünyanın en büyük 20 ülkesinden oluşan G-20 topluluğu, Meksika'nın ağırlayacağı Maliye Bakanları ve Merkez Bankası başkanları toplantısına hazırlanıyor. Ancak en büyük ekonomilerin liderlerinin toplantıya katılmaması, toplantıyı önemsizleştiriyor.

Meksika City'de 4-5 Kasım'da yapılacak olan toplantılara Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın yanısıra Brezilya ve Fransa'nın maliye bakanları da katılamayacak. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan'ın katılımı ise henüz belirsiz. Analistler, dünya ekonomisinin temel oyuncuları olmadan toplantının çok da anlamlı olma ihtimalinin pek bulunmadığını söylüyor.

Küresel ekonomideki birçok riskin devam etmesiyle, G-20'nin bir hayli zayıfladığını savunan Bank of America Corp.'un G-20 para stratejisi müdürü Athanasios Vamvakidis, "G-20, 2008-2009'daki küresel kriz döneminde atağa kalkmıştı; ancak şimdi bu durum geçersiz. Bu da tüm ülkeleri kötü etkiliyor" dedi.

Öte yandan katılım eksikliğinin sebeplerinden biri zamanlama olabilir. Meksika'nın başkanlık görevini Rusya'da devretmesinden önce 4-5 Kasım'da ağırlayacağı son toplantı, ABD'nin Atlantik'teki kasırgadan ötürü zor günlerden geçtiği ve 6 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin hemen öncesine denk geliyor. Çin'de de Komünist Parti'nin 10 yılda bir yapılan liderlik değişimi 8 Kasım'da başlıyor. Öte tyandan Avrupa'nın kafası da İspanya'nın kurtarma yardımı isteyip istemeyeceği ile meşgûl.

ABD eski başkanı George W. Bush'un dönemine rast gelen 2008'deki zirvenin düzenlenmesine yardımcı olmuş olan Washington'daki Rock Creek Global Advisors LLC'nin yönetici direktörü Daniel Price, toplantılara katılmamanın aynı zamanda yerel ekonomik konuların aciliyetine de dikkat çektiğini belirtti.