Advertisement

The Institute for Supply Management (ISM) tarafından bugün yapılan açıklamada, ABD imalat endeksinin Ekim ayında 51.5'ten 51.7'ye yükseldiği belirtildi. Bloomberg anketine katılan 88 ekonomistin tahmin medyanı Ekim ayında bu rakamın 51 olacağı yönündeydi. Daralma ve genişleme arasındaki sınır 50 olarak belirlenirken, fikir belirten ekonomistlerin tahminleri 49.2 ile 52.5 arasında değişti.

Çin'de imalat, üretim ve yeni siparişlerin tırmanış göstermesinin ardından son 3 ayın ilk yükselişini kaydederken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 7 çeyreklik yavaşlamadan sonra tekrar toparlanmaya başladığına dair işaretleri de arttırmış oldu.

Çin'den bugün açıklanan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eylül ayındaki 49.8'lik seviyeden Ekim ayında 50.2'ye yükseldi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan bir başka anket ise 8 aylık zirvede olunduğunu gösterdi.

Birleşik Krallık imalatı ise düşen yerel talep ve ihracat zayıflamasının Asya'dan Avrupa'ya yayılmasının ardından ekonomistlerin tahminlerinden daha çok daraldı. Satın alma yöneticilerine dayalı bir gösterge, Eylül ayında revize edilmiş 48.1'lik seviyeden, 47.5'lik seviyeye geriledi. Ekonomistler ise 48'e bir düşüş bekliyordu.