Advertisement

ABD'de Tüketici Güveni Ekim ayında dört yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum, ekonominin en büyük bölümü olan tüketici harcamalarında daha büyük çaplı artışların olabileceğini işaret ediyor.

New York merkezli özel sektör araştırma kuruluşu Conference Board'un açıkladığı tüketici güveni endeksi Ekim ayında, Eylül ayındaki revize rakamla 68.4 seviyesinde 72.2'ye yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 73'e yükselmesi bekleniyordu.

Ankete katılanlardan şimdilerde iş bulmanın daha kolay olduğun düşünenlerin oranı Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, işsizlikteki düşüşün Amerikalıların bekleyişlerini daha iyi duruma getirdiğini işaret ediyor. Düşen benzin fiyatları ve konut piyasasındaki toparlanmanın hızlanması da güvendeki artışa katkıda bulunuyor.

Birmingham, Alabama'da Regions Financial Corp. başekonomisti Richard Moody, "Daha düşük işsizlik oranı ve güçlenen konut fiyatları tüketicilerin kendilerini biraz daha güvenli hissetmelerine neden oldu" dedi ve "Hanehalkı net serveti, özellikle konut fiyatlarının yükselmesi ile birlikte yavaş ancak emin şekilde artıyor. Bu nedenle, tüketiciler harcamalarını artırma konusunda biraz daha güvenli hissedebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Bugün açıklanan diğer verilerden işsizlik başvuruları geçen hafta tahminlerden daha fazla düşerken, özel sektör istihdamı beklenenden daha fazla arttı.

İşsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı, 27 Ekim ile biten haftada, 9,000 düşerek 363,000'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin 370,000 çıkması bekleniyordu.